I et foredrag på et Actis-seminar for medlemsorganisasjonene mandag viste Høybråten til at erfaringer fra kampen mot tobakk kan være nyttige i en mer offensiv alkoholpolitikk.
Større aksept for restriksjoner
- Innføringen av røykeforbud på restauranter og utesteder ble gjort for å sikre de som arbeider på disse stedene et røykfritt arbeidsmiljø. Det har blitt en gradvis større aksept for restriksjoner som er nødvendige for å hindre at andre mennesker plages. Selv om menneskets frihet er en viktig verdi, er alle enige at den ikke bør omfatte en rett til å skade sine medmennesker, sa Høybråten.
Han viste til at denne sosialliberale ideen, som stammer fra John Stuart Mill, bør bli ledetråd for en modernisert alkoholpolitikk der vi både forebygger og behandler, men fremfor alt handler.
- Det må være et mål å motvirke at mennesker i dette landet skal fratas grunnleggende trygghet og sosialt velvære på grunn av andres alkoholbruk. Det gjelder barna og andre familiemedlemmer som opplever denne utryggheten i sitt hjemmemiljø, så vel som de ungdommer og voksne som opplever den samme utryggheten i sitt utemiljø, understreket Høybråten.
Feighet blant politikere
Forskerne har vist at en litt mer restriktiv skjenkepolitikk gir mindre vold, overgrep og annen kriminalitet.
- Det er ren feighet som gjør at politikere viker unna dette virkemidlet når kravet om tryggere byer reises. Mer politi og mer gatelys er vel og bra. Men det er strutsepolitikk å frede skjenkepolitikken, sa Dagfinn Høybråten i foredraget hos Actis.





