MENINGER: Californias nei til cannabis

—Til syvende og sist tror jeg avstemningen om legalisering ble tapt fordi tilhengerne ikke på noen måte klarte å forklare hvordan legalisering for de voksne over 21 ville beskytte barn og unge. Folks erfaring er nok at ja cannabis er lett å kjøpe for de unge, men det blir da ikke bedre om en legaliserer det. Skriver internasjonal sjef i Actis, Anders Ulstein i et notat som reflekterer rundt den siste folkeavstemningen rundt det narkotiske stoffet i USAs kanskje mest liberale stat.

Skrevet av  Kjersti |  03.11.10 - 16:28 | Skriv ut

Notatet tar også for seg de viktigste argumentene til de som ønsker at norge skal ha et mer liberalt lovverk rundt denne typer stoff, og henviser til internasjonale erfaringer rundt legalisering og håndheving. 

— Mens 28 prosent av unge i Nederland har noen gang brukt cannabis (langt over det europeiske gjennomsnittet på 19%), ligger Norge så å si på bunnen med kun 6%. Det burde være en indikasjon på at noe fungerer i Norge mens noe ikke fungerer så godt i Nederland. Det er godt mulig at politikken i Norge trenger forbedringer, men å gå i Nederlands retning virker ikke fornuftig, skriver Ulstein.

Last ned hele notatet i Pdf ved å klikke på ikonet under.

 

     

Kalender - Hendelser som kommer

Idium webpubliseringWEBPUBLISERING